I etap rekrutacji w m.st. Warszawa

rekEdukacja przedszkolna i sześciolatek w szkole podstawowej to najobszerniejszy punkt porządku obrad Komisji Edukacji i Rodziny Rady m.st. Warszawy. Posiedzenie odbyło się 28 kwietnia, a temat rekrutacji do przedszkoli i szkół podstawowych zdominował obrady. Wyniki rekrutacji po zamknięciu I etapu w m.st. Warszawy przedstawiają się następująco:

wiek/liczba niezakwalifikowanych/miejsca wolne /% zakwalifikowanych
3-latki/2902/658/78%
4-latki/183/506/92%
5-latki/112/282/88%
Analizując wyniki rekrutacji podkreślono, że proces rekrutacji nadal trwa. Jeżeli chodzi o rekrutację trzylatków Biuro Edukacji spodziewa się ostatecznie zrealizowania zapotrzebowania w 90%. Podkreślono, że zdecydowana większość dzieci czteroletnich, które zostały objęte prawem do edukacji przedszkolnej od roku szkolnego 2015/2016 znalazły miejsca w swoich dzielnicach. Zaznaczono również, że publikowana lista dzieci nieprzyjętych w danym przedszkolu nie oznacza liczby dzieci, które w ogóle nie otrzymały miejsca w żadnym przedszkolu – jest to lista dzieci, które nie zostały zakwalifikowane do tego konkretnego przedszkola.
Najgorzej sytuacja przedstawia się dzielnicach: Białołęka oraz Wilanów, Ursus wskazywany jest na trzecim miejscu.
Konkurs dla placówek niepublicznych, który ma zapewnić miejsca trzylatkom ogłoszony został już na Białołęce. W Wilanowie i Ursusie trwają przygotowania do ogłoszenia konkursu.
W przypadku rekrutacji do szkół podstawowych w m.st Warszawa niezakwalifikowanych zostało 1976 dzieci, natomiast  na tę chwilę są 622 wolne miejsca. Liczba zakwalifikowanych stanowi w tej grupie 91%. Podkreślono, że nie będzie braku miejsc w szkołach podstawowych, a nauka w wielu szkołach będzie  odbywała się na dwie zmiany.

Kolejny punkt dotyczył planów inwestycji szkolnych i przedszkolnych. Z ponad 30 realizowanych obecnie inwestycji oświatowych na terenie m.st. Warszawy gro stanowią modernizacje, najczęściej obejmujące rozbudowę o jeden, dwa oddziały. Inwestycje te zapewnią jeszcze w tym roku kalendarzowym ok. 1000 dodatkowych miejsc w przedszkolach. Wspomniane dodatkowe miejsca nie są brane pod uwagę w trwającej rekrutacji. Oddanie do użytku dużych przedszkoli planowane jest przede wszystkim na rok 2017.

Dane oparte o informacje przekazane podczas posiedzenia Komisji Edukacji i Rodziny Rady m.st. Warszawy.

Anna Lewandowska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.