Obchody 20 rocznicy uzyskania przez Ursus samodzielności samorządowej

1 stycznia 1993 roku Ursus wydzielono jako samodzielną Dzielnicę-Gminę. Dzień ten uznawany jest jako święto Ursusa, a uroczystości pod hasłem Dni Ursusa obchodzone są co roku na przełomie maja i czerwca.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się 24 lutego mszą świętą dziękczynno-błagalną w Kościele św. Józefa Oblubieńca NMP o godzinie 12.30.  
Mszę w intencji zmarłych samorządowców oraz z prośbą o dalszą opiekę nad mieszkańcami Ursusa odprawił Ks. prałat Zbigniew Sajnóg – dziekan dekanatu ursuskiego. Na mszę przybyli m.in. Burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Pan Wiesław Krzemień, Przewodniczący Rady Dzielnicy, Pan dr Henryk Linowski oraz radni Stowarzyszenia Obywatelskiego.
Kolejnym akcentem obchodów Jubileuszu XX-lecia była uroczysta Sesja Rady Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Sesja odbyła się w Ośrodku Kultury „ARSUS” 28 lutego 2013 r. Wstęp na uroczystość był dla wszystkich mieszkańców wolny.
Obchody uświetniło przybycie wielu zaproszonych gości. W Uroczystej Sesji wzięli udział m.in. były prezydent m.st. Warszawy – Marcin Święcicki, parlamentarzyści, byli Burmistrzowie Dzielnicy Ursus, a także radni wszystkich kadencji i przedstawiciele organizacji lokalnych.
Przybyłych na uroczystość powitał Pan Burmistrz Wiesław Krzemień, a następnie głos zabrał Pan dr Henryk Linowski – Przewodniczący Rady Dzielnicy. W swoim wystąpieniu przypomniał historię Ursusa i drogę do uzyskania samodzielności samorządowej. Porównał ówczesny Ursus z dzisiejszym. Zwrócił uwagę, że Ursus przez te 20 lat zmienił się na korzyść nie tylko pod względem infrastruktury i wyglądu zewnętrznego, ale również pod względem społecznym. Pan Linowski zatrzymał się nad nowymi wyzwaniami, które wymagają dobrego rozwiązania, takiego, które doprowadzi, do sytuacji, w której mieszkańcy będą czuli się dobrze w swojej Dzielnicy i będą mogli zaspakajać wszystkie swoje potrzeby związane z życiem kulturalno-społecznym.
Po wystąpieniu wręczone zostały pamiątkowe medale zasłużonym dla Dzielnicy Ursus. Otrzymali je m.in. wszyscy Radni, którzy pochodzili z Ursusa i wchodzili w skład Rady Dzielnicy – Gminy Ochota. To dzięki tym radnym po 2,5 letniej walce, przy wsparciu mieszkańców, uzyskano wszystkie wymagane akty prawne, na podstawie których rząd Hanny Suchockiej na posiedzeniu 19 grudnia 1992 r. wydał rozporządzenie o utworzeniu
z dniem 1 stycznia 1993 r. ósmej Dzielnicy-Gminy m.st. Warszawy. Podziękowania odebrali również przedstawiciele lokalnych organizacji.
Po części oficjalnej, wystąpieniach gości, rozpoczęła się część artystyczna z udziałem dziecięcego zespołu wokalnego pod kierunkiem Anna Kałużnej oraz Kapeli podwórkowej z Targówka i zespołu tanecznego Sztajerek. Obecni na Jubileuszu goście mogli również obejrzeć wystawę fotografii Ireneusza Barskiego pt.: „Ursus wczoraj i dziś”.


Na zdjęciu Pan  dr Henryk Linowski – Burmistrz Dzielnicy-Gminy Ursus oraz Przewodniczący Rady Gminy – Andrzej Paradowski.

Anna Lewandowska 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, SO. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.