Ogólnopolski Turniej BRD ponownie w Ursusie

Statystyki podawane w oficjalnych opracowaniach wskazują, że Polska jest krajem o dużym zagrożeniu bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. To właśnie dzieci są najbardziej zagrożonymi jego uczestnikami. Dlatego tak ważną rolę spełniają wszelkie działania podejmowane na rzecz poprawy bezpieczeństwa najmłodszych. O tym jak ważnym tematem jest bezpieczeństwo rowerzystów świadczyć może fakt wprowadzenia w ubiegłym roku zmian w prawie o ruchu drogowym. W myśl nowelizacji rowerzyści nabyli więcej praw m.in. w stosunku do kierowców samochodów.

Nasza Dzielnica podejmując decyzję o budowie Miasteczka Ruchu Drogowego stworzyła doskonałe warunki dla dzieci mieszkających w Ursusie, aby już od najmłodszych lat kształtowały dobre nawyki związane z bezpiecznym korzystaniem z drogi. Obiekt, który znajduje się przy ul. Sosnkowskiego 10 (teren SP14) od ponad roku wykorzystywany jest do nauki prawidłowego zachowania się w ruchu drogowym oraz rozpowszechniania zasad i przepisów ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży. Nawiązana współpraca
z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego pomaga przy realizowaniu wychowania komunikacyjnego w szkołach podstawowych. Miasteczko umożliwia przeprowadzanie egzaminów na kartę rowerową i motorowerową. Jest doskonałym sposobem do popularyzowania roweru, jako środka transportu, rekreacji i sportu.
Miasteczko w naszej Dzielnicy jest najlepszym tego typu obiektem w Warszawie. Dlatego też po raz drugi stało się miejscem rozgrywek powiatowych oraz rejonowych XXXV Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. 27 kwietnia do Ursusa przyjechały najlepsze drużyny reprezentujące warszawskie dzielnice, a 9 maja odbyły się eliminacje rejonowe. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazja. Uczestnicy zmagali się z jazdą po torze przeszkód, jazdą w miasteczku, a także testami sprawdzającymi wiedzę teoretyczną. Przy tej okazji warto wspomnieć o sukcesach uczniów Dzielnicy Ursus w Turnieju. Młodzież z Ursusa od 10 lat znajduje się w gronie najlepszych drużyn warszawskich. Drużyny reprezentujące Ursus wielokrotnie awansowały do etapu wojewódzkiego. Mamy też finalistów etapu ogólnopolskiego.

W maju i czerwcu na terenie obiektu dodatkowo zorganizowane zostaną dni otwarte (19 maja, 2 czerwca, 16 czerwca). Dzięki takim akcjom dzieci wraz z opiekunami będą mieli okazję zapoznać się z Miasteczkiem Ruchu Drogowego. O tym, że warto od najmłodszych lat upowszechniać zachowania podnoszące bezpieczeństwo oraz kulturę w ruchu drogowym nikogo nie trzeba przekonywać.

Anna Lewandowska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.