Upamiętnienie postaci Jana Karskiego

karski6 listopada 2014 r. odbyła się sesja Rady Miasta Stołecznego. Warszawy. Podjęto na niej uchwałę w sprawie nadania imienia Technikum nr 8 w Warszawie oraz Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 37. Szkołom nadano imię „Jana Karskiego”. Technikum nr 8 oraz ZSZ nr 37 wchodzą w skład Zespołu Szkół nr 42 mieszczącego się przy ul. Dzieci Warszawy 42.

Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
Postać Jana Karskiego znana przede wszystkim jako kuriera Polskiego Państwa Podziemnego wpisuje się w kontekst relacji polsko-żydowskich. To on zaalarmował Europę i świat o Hlokauście.
Jego życie, czyny i działalność to przykład sprzeciwu wobec haseł i ideologii totalitarnych. To również postać, która stała się moralnym drogowskazem dla kolejnych pokoleń nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Zbigniew Brzeziński – doradca prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego USA, doktor honorowy kilku uczelni amerykańskich i zagranicznych – powiedział o Janie Karskim:

Historia Jana Karskiego to świadectwo, że wielkość człowieka mierzy się jego postawą moralną. Życie jest pełne i ma sens, jeżeli jest podporządkowane wartościom etycznym. Czyny Karskiego stawiają go w rzędzie największych bohaterów historii Polski”.

Gratulujemy całej społeczności szkolnej Zespołu Szkół nr 42 wyboru na patrona Jana Karskiego – symbolu pamięci i odpowiedzialności, skromnego bohatera, którym naprawdę warto się interesować.

Anna Lewandowska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja, Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.