„Z matematyką w przyszłość” – Festiwal szkół

festyn1„Z matematyką w przyszłość” pod takim hasłem odbył się 27 września w Parku Hassów Festiwal Szkół Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Ta forma prezentacji osiągnięć i sukcesów naszych szkół na stałe wpisała się w kalendarz organizowanych w Dzielnicy imprez oświatowych. Kolejnemu wydarzeniu z udziałem ursuskich szkół towarzyszyło moc atrakcji i piękne wrześniowe słońce, które zapewniło wspaniałą frekwencję.
Matematyka – królowa nauk ma skomplikowaną i długą, liczącą przeszło 25 wieków historię, a jako hasło przewodnie Festiwalu doskonale przekonała wszystkich o swej wielkości.
Mieszkańcy odwiedzając przygotowane stoiska mogli poznać historię najsłynniejszej Lwowskiej Szkoły Matematycznej, spotkać Pitagorasa, a nawet zmierzyć się problemami zapisanymi w Księdze Szkockiej – uchodzącej za relikwię matematyków. Najmłodsi również mogli rozwijać swoje umiejętności matematyczne, np. zmierzyć się z nauką liczenia na palcach, a dla mniej wytrwałych przygotowane były kasztany. Dociekliwi poznali liczenie sposobem hinduskim, a miłośnicy innego wykorzystania matematyki mogli sprawdzić szyfr astrologiczny. Nie zabrakło miejsca dla miłośników szachów i kostki Rubika, a tangramy można było rozwiązać w każdym chyba miejscu. Tradycją stały się kawiarenki, które smakołykami zachęcały wszystkich do zatrzymania się i skosztowania przygotowanych pyszności.
Dużą atrakcją były jak zawsze występy artystyczne. Odwiedzający Festyn, mogli zobaczyć na scenie artystów, akrobatów a także miłośników tańca. Dla żadnego talentu nie zabrakło miejsca.
Festiwal Szkół to również okazja do zaprezentowania osiągnięć z innych dziedzin. Szkoły chętnie prezentowały swoją ofertę, relacje z wyjazdów zagranicznych, sukcesy. W przygotowanych materiałach znalazło się wiele informacji o realizowanych projektach i programach edukacyjnych. Na uwagę zasługują programy zdrowotne, z realizacji których szkoły przygotowały obszerne relacje.
Mamy nadzieję, że wspólna praca uczniów, nauczycieli i wielu rodziców oraz czas poświęcony na przygotowanie tak fantastycznego wydarzenia sprawiła wiele radości i satysfakcji, a odwiedzającym zapewniła świetną zabawę i pokazała jak duży potencjał drzemie w całej społeczności szkolnej naszej Dzielnicy.

Anna Lewandowska

[fot. A. Lewandowska]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.